farsi beauty

ایا واژن بعد از زایمان طبیعی تغییر می کند؟

پروانه طهماسبی
پروانه طهماسبی جمعه 4 آذر 1401

سلام میخواستم بدونم بعد از زایمان طبیعی واژن تغییر میکنه یا نه؟

پاسخ

سلام دوست عزیز.

وقتی باردار هستید، سطوح بالایی از برخی هورمون‌ها، از جمله استروژن، در بدن شما جریان دارد. سپس، پس از زایمان، استروژن شما کاهش می یابد که می تواند منجر به خشکی شود.

استروژن به مرطوب نگه داشتن بافت واژن با یک مایع روان کننده شفاف کمک می کند. بدون استروژن کافی، نه تنها سطح یکسانی از رطوبت را نخواهید داشت، بلکه بافت واژن شما می تواند کوچک شده و نازک تر شود. 

اگر شیر نمی‌دهید، رطوبت واژن ممکن است ظرف چند هفته به حالت عادی برگردد. اما شیردهی می‌تواند سطح استروژن را پایین نگه دارد، که می‌تواند باعث خشکی شما در تمام مدت شیردهی شود. هنگامی که شیردهی را متوقف می کنید، واژن شما باید خیلی سریع به حالت طبیعی و هیدراته خود بازگردد.

اگر با خشکی شدید و دردناک واژن پس از زایمان روبرو هستید، از پزشک خود در مورد روان کننده های واژن یا مرطوب کننده هایی که به طور خاص برای رفع این مشکل ساخته شده اند، سوال کنید. بسته به شرایط شما، آنها ممکن است توصیه های OTC داشته باشند. آنها همچنین ممکن است استروژن را تجویز کنند.

پرینه شما ناحیه بین واژن و مقعد است. اگرچه این به طور خاص بخشی از واژن شما نیست، همچنین می‌تواند در حین زایمان واژینال پاره شود. پرینه در هنگام زایمان تحت تأثیر قرار می‌گیرد، با این گفته پارگی پرینه تضمینی نیست.

اگر بعد از زایمان واژینال دچار پارگی یا اپی زیاتومی شده اید، احتمالاً پس از آن مقداری زخم در واژن و پرینه خود خواهید داشت. بنابراین، بله، این نکته مهمی است که باید در مورد هر چیزی که بعد از تولد به داخل یا اطراف واژن شما وارد می شود، در نظر داشته باشید. 

بافت اسکار قابلیت بازسازی دارد و با گذشت زمان بهبود پیدا میکند. اما اگر متوجه شدید که با گذشت زمان بهتر نمی شود، با پزشک خود صحبت کنید.

مائده باژوند
مائده باژوند جمعه 4 آذر 1401