farsi beauty

چگونه زعفران مرغوب را تشخیص دهیم؟

مبینا کریمی
مبینا کریمی جمعه 27 آبان 1401

سلام میخواستم بدونم چجوری میتونم برای خریدن زعفران، مرغوب ترینش رو تشخیص بدم؟

پاسخ

سلام دوست عزیز.

روی ساقه گیاه زعفران پیاز وجود دارد که غلاف قهوه ای دارد. زعفران بیشتر در جنوب غربی آسیا، جنوب اسپانیا و جنوب اروپا رشد کرده و وجود دارد. همچنین دارای یک ساقه و شش گلبرگ بنفش و 3 رشته کلاله قرمز است.

قسمت مورد استفاده گیاه زعفران کلاله نارنجی گل آن است. کلاله زعفران حاوی چربی، موسیلاژ، املاح معدنی و.. است. تکثیر زعفران فقط از طریق بنه زیرزمینی رایج است. عطر زعفران به دلیل وجود اسانس بی رنگ حاوی تروپن و ترکیبی اکسیژن دار با سینئول به نام سافرانال است. طعم زعفران مربوط به هتروزید تلخ پیکروسین است. رنگ زعفران به وجود ماده ای به نام کروسین مربوط میباشد.

قیمت زعفران بسته به نوع آن متفاوت است. در حال حاضر زعفران گران‌ترین ادویه جهان است که در سراسر جهان طرفدارانی دارد و ایران بیش از 90 درصد زعفران جهان را تولید می‌کند. خراسان رضوی نیز بهترین زعفران کره زمین را تولید می کند. قیمت هر گرم زعفران بسته به نوع بسته بندی آن متفاوت است. کیفیت بسته بندی بر قیمت زعفران تاثیر می گذارد. کیفیت بسته بندی بر قیمت زعفران تاثیر می گذارد. 

خواص زعفران 

خواص درمانی زعفران بسیار زیاد است. تحقیقات نشان داده است که زعفران حاوی انواع مواد مفید است و مطالعات زیادی انجام شده است. زعفران که یک عامل ضد سرطان قوی است، حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است که آن را برای قرن ها محبوب کرده است. مصرف زعفران به افرادی که از افسردگی شدید یا استرس رنج می برند اغلب توصیه می شود.

مصرف زعفران به مدت 6 هفته برای زنان مبتلا به افسردگی پس از زایمان توصیه می شود. زعفران علاوه بر خواص دارویی، به پیشگیری از انواع سرطان ها، کنترل قند خون، کاهش خطر بیماری های قلبی و تقویت بینایی نیز کمک می کند. 

انواع زعفران 

ما فقط یک نوع زعفران داریم و انواع مختلفی ندارد. 

اصطلاح انواع زعفران به نحوه جداسازی کلاله ها از خامه زعفران اشاره دارد که در نتیجه انواع زعفران تولید می شود. نگین، سرگل، پوشال، خامه و دخترپیچ انواع زعفران هستند که در این توضیح توضیح داده شده است. برای اطلاع از قیمت زعفران و خرید زعفران می توانید با کارشناسان زعفران تیدا تماس بگیرید. 

زعفران سرگل

پرمصرف‌ترین و رایج‌ترین نوع زعفران، مصرف مردم است و مصرف‌کنندگان با این نوع زعفران بیشتر آشنا هستند. زعفران سرگل دارای درجه‌های مختلفی مانند ممتاز، زعفران و زعفران است. در خارج از کشور به آن AII-Red می گویند که به معنای کاملا قرمز است. در زعفران سرگل که زعفران خالص است، خامه یا قسمت سفید زعفران کاملاً جدا می شود و فقط قسمت قرمز آن باقی می ماند. به همین دلیل به آن همه قرمز می گویند. درجه بندی و قیمت زعفران سرگل بسته به ضخامت کلاله ها، ریز یا درشت بودن آنها و وجود یا عدم وجود کلاله های شکسته متفاوت است. 

زعفران اتویی

زعفران تا زمانی که در گل زعفران باشد مرطوب است و این زعفران، زعفرانی نیست که بتوان از آن استفاده کرد. روش های مختلفی برای خشک کردن زعفران، دستی و ماشینی وجود دارد. زعفرانی که با دستگاه خشک می شود صاف تر و زیباتر است که به آن زعفران اتویی می گویند.

مائده باژوند
مائده باژوند جمعه 27 آبان 1401