farsi beauty

چگونه هنگام خرید زعفران، زعفران تقلبی را از اصل تشخیص دهیم؟

تناز نادری
تناز نادری دوشنبه 30 آبان 1401

با سلام با چه روش هایی می توان زعفران اصل را از زعفران تقلبی تشخیص داد؟

پاسخ

روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی به شرح زیر می باشد:

  • برای تشخیص زعفران ابتدا آن را بچشید. زعفران اصل طعمی تلخ دارد. در صورتی که مزه ی آن شیرین بود به آن آب قند برای سنگین شدن زعفران اسپری شده است.
  • به شکل ظاهری گیاه زعفران توجه کنید. گل زعفران اصل سر شاخه ای شیپوری دارد.
  • زعفران اصل رنگی تیره و متمایل به زرشکی دارد. رنگ تیره ی زعفران نشان از عدم مرغوبیت یا کهنگی آن نیست.
  • زعفران تازه عطر بسیار تندی دارد و به سرعت بوی آن پخش می شود. البته زعفرانی که چند سال از چیدن آن می گذرد بوی ضعیفی دارد و فضا را عطرآگین نمی کند.
  • یکی از مهم ترین روش های تشخيص زعفران اصل از زعفران تقلبی سرعت رنگدهی آن می باشد. زعفران اصل در مدت زمان زیادی دم می کشد و به طور کامل رنگ می دهد. در صورتی که زعفران شما در چند ثانیه ی اول رنگ داد باید بدانید که زعفران شما تقلبی می باشد.
  • در صورتی که زعفران را از جای اصل خریداری نکرده باشید باید این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است به آن برخی افزودنی ها را اضافه کرده باشند تا وزن زعفران بیشتر شود. برخی از این افزودنی ها همچون عسل، نمک و اسپری کردن نوشابه می باشد.
  • زعفرانی که تهیه می کنید نباید چرب باشد. می توانید برای تست عدم چربی زعفران آن را میان کاغذ کاهی قرار دهید. در صورتی که بر روی کاغذ چربی مشاهده کردید و زعفران پودر نشد نشان می دهد که زعفران شما تقلبی می باشد.

 

تشخیص زعفران اصل در هنگام خرید عمده

در هنگام خرید زعفران به صورت عمده خریداران دو برگه آزمایش زعفران که به دو شکل میکروبی و شیمایی انجام می شود را دریافت می کنند. در آزمایش میکروبی آلودگی و باکتری های زعفران تشخیص داده می شود و در آزمایش شیمیایی میزان اصالت زعفران مشخص می شود. این آزمایشات به خریداران اصل بودن زعفران را تضمین می کنند.

فاطمه دیوسالار
فاطمه دیوسالار دوشنبه 30 آبان 1401