farsi beauty
بهترین زمان نوشیدن قهوه

آیا خوردن قهوه در دوران پریودی ضرر دارد؟ نکاتی که خانم ها باید بدانند

مبینا مقدم
مبینا مقدم دوشنبه 26 دی 1401

سلام
نوشیدن قهوه در زمان پریودی چه ضرر هایی داره؟
ممنون میشم جواب بدید.

پاسخ

آیا خوردن قهوه در زمان پریودی مضر است؟

از جمله عوارضی که قهوه برای دوران پریودی دارد سندرم پیش از قاعدگی می باشد که علاوه بر آن قهوه به دلیل داشتن کافئین سبب درد و کرامپ می شود. همچنین می تواند بر روی خلق و خوی شما نیز تاثیر داشته باشد و سبب عصبی شدن و استرس و اضطراب می شود بی خوابی شما شود. در حالت عادی درد شکم و سردرد از طبیعی ترین علائم قاعدگی به شمار می روند که درد شکم به سبب انقباض شکمی و سردرد به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد. باید بدانید که مصرف قهوه در زمان پریودی به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که ضرر های بسیاری برای بدن خواهد داشت از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش درد
  • نامنظم شدن زمان پریودی
  • کم خواب شدن
  • دمدمی مزاج شدن
  • تشدید شدن سندروم قبل از قاعدگی
  • افزایش اضطراب
  • دردناک شدن سینه ها
  • گشاد شدن رگ های خونی

تاثیر قهوه بر انرژی و خلق و خو شما در پریودی

از دیگر علائم رایج قاعدگی کمبود انرژی و خستگی می باشد که می تواند دلیل آن، نوسانات هورمونی باشد. از آنجا که چند روز قبل از قاعدگی میزان استروژن کاهش می یابد در نتیجه باعث می شود که شما احساس ضعف و کمبود انرژی داشته باشید. علاوه بر آن این کمبود انرژی می تواند به دلیل کمبود آهن نیز باشد.

در صورتی که شما عادت به نوشیدن قهوه دارید نیاز نیست که در دوران پریودی نوشیدن قهوه را کنار بگذارید در عوض از قهوه های کم کافئین و یا بدون کافئین استفاده کنید مانند قهوه عربیکا.

قهوه عربیکا مقدار کمی مواد مغذی و چربی دارد و می تواند برای دوران پریودی مناسب باشد و علاوه بر آن میزان انرژی شما را افزایش دهد.

قهوه

خوردن قهوه در زمان پریودی

بر اساس مطالعات انجام شده و یافته های بدست آمده مصرف بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز غلظت هورمون های زنانه در زنان سفید پوست را کاهش می دهد. اما در زنان آسیایی این رابطه مثبت است.

علاوه بر اینها مصرف نوشابه های کافئین دار و نوشیدن بیش از یک لیوان چای سبز در روز غلظت استرادیول را که یک نوع هورمون زنانه است را هم در زنان سفید پوست و هم آسیایی افزایش می دهد. به زبان دیگر مصرف این مواد با غلظت استرادیول رابطه مستقیم دارد.

تاثیر قهوه در دوران پریودی

به طور کل همانطور که گفته شد شما می توانید از قهوه دی کف استفاده کنید. قهوه ی بدون کافئین قهوه ای می باشد که از دانه هایی که کافئین ندارند تهیه می شود. در واقع این دانه ها چیزی حدود 97 درصد کافئین آن برطرف شده که برای رفع این کافئین می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که معمولا از شستن دانه های در یک ماده حلال استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که در خوردن این نوع قهوه ها نیز باید دقت به خرج دهید زیرا 6 یا 7 فنجان از این قهوه ها معادل یک فنجان قهوه معمولی می باشد و به همان اندازه کافئین دارد.

اختلال در هضم غذا با خوردن قهوه در دوران قاعدگی

بسیاری از بانوان قبل از پریودی به تنبلی روده دچار می شوند زیرا مدتی قبل از پریودی حجم زیادی از خون به شکم و اندام های تولید مثل وارد می شود. در نتیجه ممکن است برخی از فرایند های بدن دچار اختلال شود و به خوبی عمل نکند. در کنار این موارد کاهش سطح استروژن نیز انقباضات روده را کند می کند و موجب دفع سخت تر مواد زائد می شود. اما برخی از افراد که در زمان پریودی به اسهال نیز دچارند، نوشیدن قهوه می تواند این مشکل را چند برابر کند زیرا قهوه فرایند هضم را در بدن افزایش می دهد.

تاثیر قهوه در کم آب شدن بدن در زمان پریودی

نوشیدن قهوه سبب افزایش ادرار می شود و در نتیجه موجب کم آبی بدن می شود. در زمان پریودی کمبود آب بدن سبب گرفتگی عضلات می شود که به دنبال آن درد شما نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین بهتر است که در زمان پریودی از نوشیدن قهوه خودداری کنید.

تاثیر قهوه بر کمبود آهن در زمان قاعدگی

به طور معمول بانوان در زمان پریودی مقدار زیادی از آهن بدن را از دست می دهند. نوشیدن قهوه  به سبب داشتن کافئین، تاثیر منفی بر روی جذب آهن دارد و از جذب شدن آهن جلوگیری می کند. این قضیه درباره چای نیز صادق است. کمبود آهن در زمان پریودی موجب ضعف و سرگیجه در شما خواهد شد در نتیجه لازم است که در زمان پریودی میزان نوشیدن قهوه را کنترل کنید چرا که مصرف کافئین در پریودی می توند برای بدن شما مضر باشد.

ورزش در زمان پریودی

بسیاری از افراد فکر می کنند ه ورزش کردن در زمان پریودی باعث می شود که میزان خونریزی آنها افزایش یابد. اما در واقع میزان خونریزی شما در هر ماه مقداری تقریبا ثابت می شود. اما به دلیل افزایش میزان ضربان قلب و فشار خون شما احساس می کنید که با ورزش بیشتر میزان خونریزی شما افزایش یافته است.

سندروم پیش از قاعدگی

 

کاشت ناخن

آموزش جامع کاشت ناخن با ژل و پودر

۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان مشاهده و خرید
نرگس کاظمی
نرگس کاظمی دوشنبه 7 فروردین 1402
farsibeauty instagram page
پرسش و پاسخ

فروردین ماهی

اردیبهشت ماهی

خرداد ماهی

تیر ماهی

مرداد ماهی

شهریور ماهی

مهر ماهی

آبان ماهی

آذر ماهی

دی ماهی

بهمن ماهی

اسفند ماهی