farsi beauty

بعد از خوردن غذای چرب چه اقداماتی باید انجام داد؟

سوخاری - غذای چرب

غذایی که میخوریم می‌تواند انرژی روزانه ما را تامین کند، این که رژیم غذایی که از آن پیروی می‌کنید یک رژیم سالم باشد برای سلامت ارگان های بدن ضروری است. خوردن غذای چرب می تواند سیستم گوارشی را تحت فشار قرار دهد، ادامه دادن این روند می‌تواند به طور جدی به دستگاه های بدن آسیب بزند. از عوارض خوردن غذای چرب می توانیم به یبوست، مدفوع چسبناک، اسهال، شکم درد، سرگیجه، نفخ، تهوع، احساس درد و غیره اشاره داشته باشیم. حال اگر این عوارض شما را نگران کرده است بهتر است بدانید که پس از خوردن غذای چرب باید چه اقداماتی انجام دهید و از چه اقداماتی خودداری فرمایید.

پس از خوردن غذای چرب چه اقداماتی انجام دهیم؟

بعد از خوردن غذای چرب اقدامات زیر را انجام دهید تا چربی غذا زودتر هضم و دفع شود و فشار از روی سیستم گوارشی برداشته شود :

1. پیاده روی کنید

نیم ساعت پیاده روی پس از مصرف غذاهای چرب و سنگین می تواند دستگاه گوارش را بهبود دهد، این تمرین می‌تواند به لاغری و کاهش وزن هم منجر شود و اگر غذای چرب می خورید لازم است 30 دقیقه پیاده روی کنید تا عملکرد دستگاه گوارش بهتر شود و کالری هایتان زودتر بسوزد.

2. آب گرم بنوشید

نوشیدن آب گرم پس از مصرف غذاهای چرب می تواند به سیستم گوارشی کمک بسیاری می‌کند، نوشیدن آب گرم می تواند باعث هضم راحت تر غذا شود و اگر به طور کافی آب مصرف نکنید ممکن است که مشکلات روده ای را تجربه کنید و یا با کمبود آب در بدن مواجه شوید.

3. عسل میل کنید

یکی از بهترین ماده های شناخته شده در طب سنتی عسل می باشد، عسل کمک زیادی به هضم غذای چرب می کند؛ اگر بتوانید محلول آب عسل و کمی آبلیمو را تهیه و مصرف کنید می توانید چربی اضافی غذا را به راحتی دفع کنید.

سوخاری - غذای چرب

4. دتوکس بخورید

مصرف نوشیدنی های سم زدا یاد دتوکس می تواند راه حل دیگری برای دفع چربی های اضافی غذای مصرفی باشد، این نوشیدنی ها می توانند به کاهش وزن نیز کمک زیادی می کنند اگر می خواهید با این نوشیدنی ها یا مواد سم زدا آشنا شوید بهتر است از چای سبز و دارچین، آب انار، سیر و پیاز، مرکبات، زنجبیل و لیمو استفاده کنید.

5. پروبیوتیک بخورید

مصرف پروبیوتیک ها می‌تواند سلامت سیستم گوارشی را تضمین کند، اگر پس از غذای چرب یک فنجان ماست یا حتی کشک بخورید می‌توانید روده ها و دستگاه گوارشی را تقویت کنید.

6. میوه و سبزی را بیشتر میل کنید

مصرف سبزی و میوه می تواند ویتامین ها و فیبر کافی را به بدن برساند پس مصرف یک کاسه میوه و سبزی پس از خوردن غذای چرب کمک زیادی به رفع مشکلات روده ای و سیستم گوارش می کند.

7. برای وعده های غذایی برنامه ریزی کنید

یک برنامه ریزی درست می تواند هله هوله خوردن و مصرف غذاهای چرب و فست فودی را به حداقل برساند، اگر بتوانید با یک برنامه ریزی درست میزان غذاهای تان را کنترل کنید می توانید کمک زیادی به سیستم گوارشی کنید و از مصرف غذاهای چرب نیز جلوگیری کنید.

8. خوب استراحت کنید

خوابیدن می تواند کسالت را برطرف کند و ذهن شما را آرام سازد البته پس از پرخوری نباید مستقیم به تخت خواب بروید اما می توانید پس از انجام گزینه های بالا به راحتی بخوابید تا چربی های اضافه بدن دفع شود.

سوخاری - غذای چرب

چه اقداماتی را نباید پس از خوردن غذای چرب انجام داد؟

1. غذای سرد میل نکنید

مصرف غذاهای سرد مثل بستنی می تواند عوارض جبران ناپذیری را روی کبد، روده و معده ها بگذارد، وقتی غذای چرب می خورید و پشت سر آن نیز غذای سرد میل می کنید کار دستگاه گوارش چندین برابر سخت تر از قبل می شود.

2. بعد از مصرف غذا فوراً استراحت نکنید

لازم است بدانید که پس از خوردن وعده های سنگین نباید مستقیماً به رخت خواب بروید و بخوابید، این کار باعث تجمع چربی و نفخ در بدن می شود، لازم است آگاهانه زندگی کردن را یاد بگیرید تا دستگاه های بدن تان دچار مشکل نشود.

3. چای میل نکنید

باور قدیمی وجود دارد که نشان می دهد مصرف چای پس از هر وعده غذایی می تواند چربی آن غذا را از بین ببرد اما این باور اشتباه است، در واقع با این کار آهن غذای مصرفی را از بین می برید پس به جای آن از آب گرم استفاده کنید.

شما کاربر عزیز می توانید روزانه با جستجوی عبارت "فارسی بیوتی" وارد سایت شوید، تا مستقیم و سریع تر به مطالب جدید سایت دسترسی داشته باشید. 😍
شکوفه حشمتی

شکوفه حشمتی

نویسنده این مطلب

372 مطلب