farsi beauty

زگیل تناسلی زنان چیست؟ راه‌های تشخیص و درمان

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی زنان زائده‌های نرمی هستند که روی اندام تناسلی ظاهر می‌شوند. این زوائد می‌توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند.

زگیل‌ها ناشی از عفونت مقاربتی هستند که توسط سویه‌های کم‌خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. سویه‌، HPV 6 و HPV 11، متفاوت از سویه‌های پرخطری هستند که منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان می‌شوند.

عفونت اچ‌پی‌وی در سویه‌های پرخطر باعث سرطان دهانه رحم خواهد شد، به همین علت مدیریت درمان زگیل تناسلی بسیار مهم است.

علائم زگیل تناسلی زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعد منتقل می‌شود و ممکن است تا چند هفته یا چند ماه پس از عفونت علائم آن پنهان باشد.

زگیل‌ با چشم انسان قابل مشاهده نبوده بسیار کوچک و به رنگ پوست است. همچنین می‌تواند به صورت دسته‌ای یا فقط یک خال ظاهر شود.

در مردان زگیل تناسلی در قسمت‌های زیر مشاهده می‌شود:

  • آلت تناسلی
  • کیسه بیضه
  • کشاله ران
  • ران
  • داخل یا اطراف مقعد
  • در زنان زگیل تناسلی در قسمت‌های زیر مشاهده می‌شود:
  • داخل واژن یا مقعد
  • خارج از واژن یا مقعد
  • دهانه رحم
  • دهان، لب‌ها، زبان یا گلو

شاید با چشم غیرمسلح نتوانید زگیل را روی بدن مشاهده کنید، در این صورت علائمی مانند: ترشحات واژن، خارش،‌ خون‌ریزی و سوزش می‌تواند به شما در تشخیص این بیماری کمک کند. زگیل تناسلی اگر بزرگ شود، می‌تواند ناراحت‌کننده یا حتی دردناک باشد.

علت زگیل تناسلی در زنان چیست؟

زگیل تناسلی

طبق آمار مؤسسه ملی سرطان، 90 درصد بیماری‌های زگیل تناسلی ناشی از انواع کم‌خطر آن مانند (HPV 6) است.

تاکنون 30 تا 40 گونه از HPV کشف شده که به طور خاص بر اندام تناسلی زنان تأثیر می‌گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه‌ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند.

ویروس اچ‌پی‌ویاز طریق تماس پوستی منتقل می‌شود، به همین دلیل به‌عنوان یک بیماری مقاربتی شناخته شده‌است. این ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نشده و برخی از مواقع بدون ایجاد هیچ مشکلی خودبه‌خود از بین می‌رود.

چگونگی تشخیص زگیل تناسلی در زنان 

برای تشخیص این بیماری، پزشک اقدامات زیر را انجام خواهد داد:

درباره سلامتی و سابقه جنسی از شما سؤال خواهد کرد. این مورد شامل رابطه جنسی دهانی بدون کاندوم است.

معاینه فیزیکی مناطقی که مشکوک به زگیل هستند. 

آزمایش کردن زگیل تناسلی.

بطور مثال، در مواردی که فرد مونث مشکوک به بیماری است، متخصص زنان زگیل تناسلی را با یک محلول اسیدی ملایم به نام «تست استووایت» ظاهر می‌کند. در این روش پزشک روی پوست، مقداری از این محلول را می‌ریزد تا زگیل تناسلی بیشتر نمایان شود. این محلول باعث احساس سوزش خفیف بر روی پوست خواهد شد.

البته ممکن است برای علت زگیل تناسلی در زنان بیمار به معاینه لگن نیز احتیاج داشته‌ باشد، زیرا زگیل تناسلی می‌تواند در اعماق بدن هم شما ایجاد شود.

عوارض زگیل تناسلی زنان

ابتلا به زگیل تناسلی ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهد. کسانی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند باید به طور منظم پاپ اسمیر را انجام دهند. 

علاوه بر این، در دوران بارداری مشکلاتی مانند انسداد دریچه رحم و مشکلات ادراری را نیز ایجاد کند.

درمان زگیل تناسلی در زنان 

زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان از بین می‌روند، (HPV) می‌تواند در سلول‌های پوست شما باقی بماند و بعداً دوباره علائم آن ظاهر شود. برای قطعی شدن درمان زگیل تناسلی در زنان باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نکته: ممکن است بخواهید درمان اولیه داشته و زگیل تناسلی را با داروهای رفع زگیل بدون نسخه (OTC) درمان کنید، اما باید به یاد داشته باشید که ‌مدیریت و شناخت علائم این ویروس مهم است، زیرا باید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری نمایید. 

داروهای مهم برای درمان زگیل تناسلی

پزشک می‌تواند داروهای متفاوتی را برای شما تجویز کند این داروها شامل موارد زیر خواهد بود:

آلدرا imiquimod (Aldara)

پودوفیلین و پودوفیلوکس (کاندیلوکس)

تری کلرواستیک اسید یا  TCA

عمل جراحی زگیل تناسلی

اگر زگیل‌ها با گذشت زمان از بین نرفت، ممکن است برای برداشتن آنها به جراحی جزئی نیاز داشته باشید. پزشک متخصص زنان زگیل‌ها را با روش‌های زیر حذف می‌کند:

سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی یا همان کوتر الکتریکی 

کرایوسرجری یا انجماد زگیل

درمان‌های لیزری

برداشتن یا بریدن زگیل

تزریق داروی اینترفرون

درمان‌های خانگی زگیل تناسلی

زگیل‌های دست و زگیل‌های تناسلی توسط گونه‌های مختلف ویروس (HPV) ایجاد می‌شود. درمان‌های طراحی شده برای سایر نواحی بدن اغلب بسیار قوی‌تر از درمان‌های مورد استفاده در ناحیه تناسلی هستند. درمان زگیل تناسلی در خانه چندان مؤثر نخواهد بود، زیرا استفاده از داروهای نادرست ممکن است به شما ضرر بزند.

برخی از درمان‌های خانگی برای درمان زگیل تناسلی مفید هستند، اما این روش‌ها هنوز توسط پزشکان تأیید نشده‌اند. همیشه قبل از امتحان یک روش درمانی خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

عوامل خطر زگیل تناسلی

هر فردی در معرض خطر ابتلا به (HPV) است. با این حال افرادی که روابط خطرناک جنسی دارند ممکن است بیشتر به این ویروس دچار شوند. موارد زیر از مهمترین عوامل ایجاد زگیل در افراد است: 

داشتن چند شریک جنسی 

سیستم ایمنی ضعیف 

مواد مخدر و دود سیگار

سایر عوارض احتمالی (HPV) چیست؟

زگیل تناسلی یک گونه کم‌خطر عفونت HPV است. سویه‌های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در سرطان‌ دهانه رحم نقش مهمی دارند. سویه‌های پرخطر منجر به تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم شده که به آن دیسپلازی گفته می‌شود.

آنها همچنین می‌توانند باعث سرطان آلت تناسلی، سرطان مقعد، سرطان حنجره، سرطان مری و ... شوند.

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟کاندوم

برای کمک به پیشگیری از زگیل تناسلی، می‌توانید از واکسن‌های (HPV)، کاندوم و سایر روش‌ها استفاده کنید. گارداسیل و گارداسیل 9 می‌تواند از زنان و مردان در برابر شایع‌ترین گونه‌های HPV محافظت کند. 

همچنین می‌تواند در برابر سویه‌های HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند مقابله کرده و اثرات آن را کاهش دهد. افراد 9 تا 45 سال می‌توانند این واکسن‌ها را دریافت کنند. بسته به سن و سال تزریق‌کننده، این واکسن‌ها در یک، دو و سه سری تجویز می‌شوند. 

هر دو نوع واکسن باید قبل از اینکه فرد از نظر جنسی به بلوغ برسد تزریق شود، زیرا این واکسن‌ها قبل از قرار گرفتن در معرض HPV بسیار مؤثر هستند.

استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی زنان را کاهش دهد. استفاده از کاندوم برای جلوگیری از انتقال ویروس بسیار کارآمد خواهد بود. 

اگر فکر می‌کنید زگیل تناسلی دارید قبل از اینکه درمان زگیل تناسلی در خانه را شروع کنید باید با پزشک تماس بگیرید. آنها می‌توانند تشخیص دهند که آیا شما زگیل دارید یا نه؟ و بهترین گزینه درمانی برای شما چیست؟ 

علاوه بر این، مهم است که با شریک جنسی خود صحبت کنید. البته ممکن است دشوار به نظر برسد، اما توضیح دادن درباره وضعیت‌تان می‌تواند به شما کمک کند از شریک زندگی خود در برابر ابتلا به عفونت HPV و زگیل تناسلی محافظت کنید. 

در طول زمان، این عارضه ناپدید می‌شود، اما درمان برای جلوگیری از بازگشت آن و عوارض احتمالی بعد از آن ضروری است.

 

کاشت ناخن

آموزش جامع کاشت ناخن با ژل و پودر

۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان مشاهده و خرید
علی کاظمی

علی کاظمی

نویسنده این مطلب

183 مطلب