farsi beauty

7جایگزین مناسب و 3 روش خانگی جایگزین برای قرص رانیتیدین

قرص رانیتیدین

این قرص سرطان زا است و مصرف آن به هیچ عنوان توصیه نمیشود. FDA سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2020 اعلام کرد که احتمال آلودگی برخی از قرص های رانیتیدین به مواد سرطان زای NDMA وجود دارد و با توجه به موضوع باید از جایگزین های این قرص استفاده کرد.

بهترین جایگزین های رانیتیدین

جایگزین های قرص رانیتیدین طبق تحقیقات به عمل آمده هیچ گونه آلودگی ای به ماده NDMA نشان نداده اند و جایگزین مناسبی میباشند.

1.قرص فاموتیدین (Famotidine)

کابرد اصلی این قرص برای درمان زخم معده و گاستریت میباشد و باید بعد از مصرف غذا استفاده شود، در این هنگام حدود 40 تا 45 درصد دارو جذب شده و اثر میگذارد.

توجه داشته باشید که قرص فاموتیدین با قرص های آسپرین، استامینوفن، دیکلوفناک، ایبوپروفن، دیازپام، اگزازپام، سیتالوپرام، ترامادول، مورفین، آمی تریپتیلین، ایمی پرامین، کاپتوپریل و اتنولول تداخل دارویی دارد.

همچنین این قرص عوارض جانبی نیز دارد که شامل سردرد، سرگیجه، اسهال، یبوست و نفخ، خارش یا کهیر، بثورات پوستی و خونریزی یا کبودی غیر معمول میباشد.

البته تداخل دارویی این قرص معمولا جدی نیست و میتوان با تغییر زمان مصرف قرص ها از عوارض جانبی آن جلوگیری کرد.

2.قرص سایمتیدین (Cimetidine)

کاربرد اصلی این قرص نیز برای درمان زخم معده و گاستریت میباشد. این قرص در مدت زمان کوتاهی زخم فعال دوازدهه و یا زخم های فعال یا خوش خیم معده را درمان کرده و از عود کردن این زخم ها جلوگیری میکند.

سایمتیدین میتواند با اثر به گیرنده های هیستامین نوع 2 آنها را مهار کرده و سلول های جانبی ترشح اسید معده را کم کند، تا سبب درمان ناراحتی افزایش اسید معده شود. این دارو اولین دارو در این گروه میباشد که کشف شده است.

سایمتیدین در حضور آنتی اسید ها جذب کمتری دارد و با این دارو قرص هایی نظیر متابولیسم داروهای ضد انعقادی خوراکی، بنزودیازپین ها به خصوص کلردیازپوکساید، دیازپام، مترودینازول، فنی توئین، پروپانولول و گزانتین ها تداخل دارد و مصرف هم زمان آنها جذب سایمتیدین را کاهش میدهد.

شایع ترین عوارض جانبی این دارو سردرد، افسردگی، سرگیجه، اضطراب، افزایش ضربان قلب، ناتوانی جنسی، اسهال، دل پیچه، کهیر، راش، تعریق، گر گرفتگی، ژنیکوماستی، هیرسوتیسم، افزایش آنزیم های کبدی و اغما میباشد.

3.داروی امپرازول (Omeprazole)

این دارو نیز مانند دو داروی قبلی برای درمان زخم معده و گاستریت استفاده میشود، اما علاوه بر این ها برای درمان های زیر نیز مورد استفاده قرار میگیرد:

 • درمان کوتاه مدت زخم دئودنوم
 • درمان ازوفاژیت اروزیو شدید
 • درمان زخم معده
 • درمان سندروم زولینگر-الیسون
 • درمان ریفلاکس گاستروازوفاژیال

امپرازول بلوک کننده پمپ پروتون است و از طریق مهار کردن سیستم آنزیمی H+/K+/ATPase در سطح ترشحی سلول پاریتال معده باعث مهار ترشح اسید معده میشود.

مصرف این دارو همزمان با دارو های دیازپام، فنی توئین و وارفاین باعث افزایش سطح پلاسمایی این دارو ها میشود.

عوارض جانبی این دارو شامل:

 • دستگاه اعصاب مرکزی: افسردگی، بیقراری، توهم، بی خوابی، عصبی شدن، لرزش، بی حسی اعضای بدن، اضطراب، رویا، سرگیجه و خواب رفتگی.
 • دستگاه قلبی عروقی: تشدید ضربان قلب، کندی ضربان قلب، درد قفسه سینه، افزایش فشار خون و ورم.
 • پوست: جوش زدن.
 • دستگاه گوارش: اسهال، یبوست، درد شکم، بی اشتهایی، تهوع، استفراغ، التهاب لوزالمعده و نفخ.
 • دستگاه تناسلی ادراری: نفریت بینابینی، هماچوری، افزایش کراتینین، تکرر ادرار، گلیکوزوری، درد بیضه و ژنیکوماستی.
 • خون: آگرانولوسیتوز، پان سیتوپنی، ترومبوسیتوپنی، نوتروپنی، آنمی، لکوسیتوز و آنمی همولیتیک.
 • سیستم عضلانی اسکلتی: کرامپ های عضلانی، میالژی و ضعف عضلانی.

4.داروی اس امپرازول (Esomeprazole)

این دراو برای درمان هلیکو باکتر پیلوری، زخم پپتیک، زخم دوازدهه، التهاب مری زخمی شونده و بازگشت محتویات معده به مری میباشد.

این دارو یک مهار کننده پمپ پروتون میباشد، که با مهار H+/K+/ATPase در سلول های جدار معده باعث مهار ترشح اسید معده میشود.

این دارو نیز مانند سایر دارو ها تداخلاتی دارد مانند: دسموپرسین، دفراسیروکس، دیفن هیدرامین، ریسپریدون، ستوکسی ماب، سفالکسین، پازوپانیب، نیزولدیپین، آکالابروتینیب، آهن، سکرتین، سوفوسبوویر، ولپاتاسویر، سیکلوپنتولات، لاکتولوز، متی مازول، کوئتیاپین، کوتیاپین، پلی اتیلن گلیکول، نلفیناویر، ایتراکونازول، پنتوپرازول، پوساکونازول، زولدرونیک اسید، سیتالوپرام، سیلوستازول، فلوکونازول، فنی توئین، مایکوفنولات موفتیل، مزالازین، نیلوتینیب، وارافارین، وریکونازول و کلوپیدوگرل میباشد.

عوارض جانبی این دارو نیز، تهوع، سردرد، دردشکمی، خشکی دهان، استفراغ، گیجی، اسهال، کهیر، بثورات جلدی و نفخ میباشد.

5.داروی لانزوپرازول (Lansoprazole)

لانزوپرازول نیز یک مهار کننده پمپ پروتون میباشد و عملکرد و کاربرد مشابهی با امپرازول دارد. همچنین این دارو در مهار ترشح اسید معده و درمان زخم معده نیز میتواندکاربردی و سودمند باشد.

این دارو نیز با مهار پمپ H+/K+/ATPase باعث مهار تولید اسید معده میشود. این مهار کننده ها از طریق مهار سیستم آنزیمی هیدروژن-پتاسیم آدنوزین تری فسفات در سلول های مخاطی معده مهار می کنند.

آنتی اسید ها و سوکرالفات می توانند باعث کاهش میزان دستیابی زیستی آن شوند و تا یک ساعت نزدیک به زمان مصرف لانزوپرازول مصرف شوند.

عوارض جانبی این دارو شامل، اختلالات گوارشی، تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، نفخ، اسهال، یبوست، سردرد، خشکی دهان، گیجی، خیز محیطی، خستگی، اختلالات خواب، راش پوستی، کهیر، درد عضلانی، درد مفاصل، اختلال در حس چشایی، زردی، التهاب کبد، واکنش افزایش حساسیتی، تب، افسردگی، ژینکوماستی، نفریت بینابینی، اختلالات خونی، تعریق، حساسیت به نور، آلوپسی و سندرم استیونس جانسون اشاره کرد.

6.داروی رابپرازول (Rabeprazole)

این دارو در رژیم ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری به منظور کاهش عود کردن زخم دئودنوم مصرف میشود. برای التیام زخم های دئودنوم و افزایش ترشح اسید، شامل سندرم زولینجر_الیسون مصرف میشود. این دارو درمان نگهدارنده موارد سایشی یا زخمی رفلاکس ازوفاژیت و التیام بخش موارد سایشی یا زخمی رفلاکس ازوفاژیت میباشد.

رابپرازول با مهار فعالیت پمپ هیدروژن، پتاسیم از ترشح اسید جلوگیری میکند.

هنگام مصرف همزمان با داروهای آمپی سیلین، دیگوکسین، نمک های آهن، کتوکونازول جذب آن ها افزایش پیدا میکند.

همچنین کلاریترومایسین باعث افزایش سطح سرمی آن میشود. مصرف این دارو باعث مهار متابولیسم سیکلوسپورین میشود.

عوارض جانبی این دارو نیز شامل: گلو درد، درد معده، گاز، اسهال، یبوست، علائم عفونت، تب، لرز، درد معده شدید، تشنج، مشکلات کلیوی، سرگیجه، گیجی، لرزش، گرفتگی عضلانی، احساس وحشت زدگی یا عصبی، سرفه و یا احساس خفگی میباشد.

7.داروی پنتوپرازول (Pantoprazole)

این دارو باعث درمان کوتاه مدت ازوفاژیت مربوط به رفلاکس بزرگسالان و کودکان بالای 5 سال، درمان ترکیبی زخم های گوارشی و درمان طولانی مدت سندرم زولینگر-الیسون میشود.

این دارو مهار کننده پمپ پروتون است که باعث کاهش ترشح اسید معده میشود.

مصرف این دارو همزمان همراه با دارو های ضد انعقاد خوراکی مانند وارفاین باعث افزایش اثر وارفاین میشود. همچنین مصرف همزمان این دارو همراه با دیازپام و یا دارو های ضدصرع مانند فنی توئین باعث افزایش اثر آن میشود.

عوارض جانبی این دارو در برخی بزرگسالان عبارت است از: سردرد، تهوع، اسهال، شکم درد، استفراغ، یبوست، نفخ شکم، سرگیجه و درد مفاصل میباشد. استفاده از این دارو در طولانی مدت باعث بیماری گاستریت اتروفیک میشود. همچنین مصرف سرخود و بیش از اندازه این دارو عوارضی مانند کمبود ویتامین B-12 و منیزیم را به همراه دارد.

داروهای خانگی مناسب برای جایگزین رانیتیدین

قرص رانیتیدین برای درمان زخم معده و گاستریت و همچنین خنثی کردن اسید معده استفاده میشود. ما میتوانیم به راحتی سه روش خانگی ارزان و به صرفه را جایگزین این قرص کنیم.

آب سیب زمینی

آب سیب زمینی خام قلیایی است و برخلاف اینکه طعم زیاد خوبی ندارد، اما شما به سرعت میتوانید مزایای آن را ببینید. آب سیب زمینی برای درمان کردن و آرام کردن رفلاکس معده بسیار مناسب است و شما میتوانید 3 قاشق غذاخوری یا 45گرم سیب زمینی رنده شده را در 1لیوان آب یا 250 میلی لیتر آب بجوشانید و پس از خنک شدن و میکس کردن در میکسر هر بار که دچار رفلاکس شدید شدید از این معجون فوق العاده استفاده کنید.

آب لیمو ترش

همانطور که میدانید لیمو ترش دارای اسید میباشد، اما میتواند درد معده شما را درمان کند و اسید معده را خنثی سازد. شما میتوانید با جوشاندن یک لیوان آب و اضافه کردن 6 قاشق غذاخوری یا 90 میلی لیتر آب لیمو ترش به آن یک معجون معجزه آسا برای درمان و خنثی سازی اسید معده خود درست کنید، توجه داشته باشید که این معجون را هنگامی که گرم است مصرف کنید.

سرکه سیب

سرکه نیز یکی از درمان های طبیعی برای رفلاکس اسید معده میباشد. سرکه سیب باعث کاهش سوزش و فشار رفلاکس میشود. شما میتوانید برای استفاده از سرکه سیب 1 لیوان آب را بجوشانید و بعد از سرد شدن به آن 2 قاشق غذاخوری یا 30 میلی لیتر سرکه سیب اضافه کنید و نیم ساعت قبل از غذا میل کنید.

 

چرا قرص رانیتیدین سرطان زا است؟

محققان و پژوهشگران سازمان غذا و داروی آمریکا طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که احتمالا برخی از داروهای رانیتیدین که از جمله برخی از محصولاتی با نام تجاری دارویی (Zantac) هستند، سرطان زا میباشند. رانیتیدین دسته ای از داروهایی هستند که مهار کننده های گیرنده هیستامین اند و برای درمان زخم معده و کاهش ترشح بیش از حد اسید معده استفاده میشوند. رانیتیدین به شکل قرص، کپسول، شربت خوراکی و یا محلول قابل تزریق در کشور های مختلف موجود میباشد. طی تحقیقات، محققان به وجود ماده ناخالص نیتروسامین در داروی رانیتیدین رسیدند که به عنوان یک ماده سرطان زا برای انسان ها میباشد. در داروی رانیتیدین نیز سطح غیر قابل قبولی از ماده نیتروسامین کشف شده است.

 

رانیتیدین ایرانی نیز سرطان زا است؟

طی تحقیقات و بررسی داروهای رانیتیدین ایرانی، تا به امروز هیچ گونه ناخالصی سرطان زا در این داروها کشف نشده و جای نگرانی ای نمی باشد. البته در نهایت سازمان غذا و داروی ایران در 25 فروردین 1399 با انتشار خبری در در وب سایت خود اعلام کرد که ضمن حذف فرآورده های رانیتیدین از بازار دارویی کشور، از مردم نی درخواست کردند که مصرف رانیتیدین را متوقف و از سایر دارو های جایگزین آن که در این مقاله به آن اشاره کردیم استفاده کنند.

 

حرف آخر

رانیتیدین ایرانی طبق تحقیقات و بررسی های سازمان غذا و داروی ایران و نیز آمریکا، سرطان زا نمی باشد. اما سازمان غذا و داروی ایران برای جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی مصرف و توضیع این دارو را در سراسر کشور ممنوع کرده است.

 

مائده باژوند

مائده باژوند

نویسنده این مطلب

50 مطلب