farsi beauty

بدانید آنچه را که باعث پیری زودرس پوست می شود.

پیری زودرس پوست

هر چه سن شما بالاتر می رود، پوست شما دچار پیری و کاهش کلاژن می شود.همانطور که می دانید کلاژن نوعی پروتئین موجود در پوست می باشد که برای پوست خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته به وجود می آورد. در صورت کمبود این پروتئین پوست شما دچار شل شدگی، چین و چروک، افتادگی و.. می شود. بسیاری از افراد به دلیل استفاده از مواد شوینده یا کرم های ضد آفتاب نامناسب در سنین پایین تر دچار پیری زودرس پوست می شوند. پیری زودرس می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، برای آگاهی از دلایل و عاداتی که موجب پیری زودرس پوست می شود با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

عاداتی که باعث پیری زودرس می شوند.

برای جلوگیری از مبتلا شدن به پیری زودرس پوست، باید بدانید که چه عاداتی موجب آن می شود، تا با ترک آن ها از پیری زودرس پوست خود جلوگیری کنید.در این قسمت به یک سری از عاداتی که موجب پیری زودرس پوست می شود می پردازیم:

استفاده ی از لنز چشم

از آنجایی که لنز باید به طور مداوم در چشم قرار بگیرد و سپس برداشته شود، همچنین برای انجام این کار شما دائما در حال بازی با پوست اطراف چشمتان هستید که بسیار ظریف و حساس می باشد و انجام دائم این کار باعث باعث ایجاد چین و چروک در اطراف چشمتان شود. برای جلوگیری از چین و چروک، می توانید از کرم های ضد چروک مناسب سن و پوستتان استفاده کنید. همچنین بسیار لازم و ضروری است که در هنگام گذاشتن و برداشتن لنز نهایت دقت را به خرج دهید.

عادت های اشتباه هنگام خواب

خوابیدن به پهلو و یا روی شکم باعث یه وجود آمدن چین و چروک روی صورت و گردن می شود. چرا که کشش و فشاری که بالش به پوست می آورد باعث ایجاد چین و چروک شده که البته درست است که در طور روز قایل رویت نیست اما با افزایش سن پوست نازک تر شده و چین و چروک ها خودشان را نشان می دهند.برای جلوگیری از این مورد می توانید از بالش ساتن استفاده کنید و یا عادت کنید که به پشت بخوابید.

زمان خواب کم

کم بودن زمان خواب نیز در سلامت پوست بسیار تاثیرگذار است، چرا که وقتی به خواب می روید بدن شما در حال تولید سلول های تازه می باشد. افرادی که در طول شبانه روز کمتر از 7 ساعت می خوابند زودتر به پیری زودرس دچار می شوند.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی ای که به مقدار زیاد همراه با قند و کربوهیدرات های تصفیه شده است،در اثر گذشت زمان و بالا رفتن سن می تواند باعث آسیب رساندن به پوست شما بشود و شما را به پیری زودرس پوست دچار کند.

مصرف نکردن غذا های چرب

شاید غیر قابل باور باشد اما صورت شما برای داشتن ظاهری زیبا نیاز به جذب چربی هایی مانند گردو، روغن زیتون و... دارد. وجود چربی باعث می شود که بدن شما ویتامین های محلول در چربی و همچنین آنتی اکسیدان های مورد نیاز را راحت تر جذب کند. علاوه بر آن باعث می شود که سلول های پوست شما تقویت شود و از ایجاد چین و چروک جلوگیری کند.

استرس stress

داشتن استرس

داشتن استرس می تواند باعث واکنش های التهابی بدن شود و در نتیجه باعث می شود که شما دچار کم خوابی و پرخوری شوید و  بیش از حد  قند و چربی مصرف کنید. درنتیجه شما به مرور زماندچار پیری زودرس خواهید شد.

استفاده دائم و مکرر از نی هنگام نوشیدن نوشیدنی

در زمان استفاده از نی در زمان نوشیدن نوشیدنی، ماهیچه های اطراف دهانتان نیز منقبض می شود. حال اگر این مورد به کرات تکرار شود، باعث به وجود آمدن چین و چروک و ایجاد خط و خطوط اطراف دهانتان می شود. هر چند که استفاده از نی باعث کمتر آسیب رسیدن به دندان و حفاظت از آن می شود، اما استفاده مدام از آن باعث پیری زودرس می شود.

زاویه نامناسب سر هنگام کار با موبایل

از آنجایی که پوست گردن بسیار نازک و ظریف است. اگر در زمان استفاده از موبایل سرتان را مدام به سمت پایین نگه دارید، ماهیچه های در آن ناحیه ساکن میمانند و خطوط چین و چروکی در آن ناحیه ایجاد می شود. برای جلوگیری از پیری زودرس ناشی از زاویه نامناسب سر بهتر است که سرتان را طوری نگه دارید که زاویه 90 درجه داشته باشد.

در تعادل بودن دمای بدن

دمای بسیار زیاد برای پوست مضر است و باعث چین و چروک می شود، همیشه دمای خانه تان را طوری تنظیم کنید که دمای بدنتان در تعادل باشد. لازم به ذکر است که شما می توانید در این مواقع از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

کشیدن سیگار و مصرف دخانیات

دود سیگار حاوی سمومی است که می تواند پوست شما را در معرض استرس اکسیداتیو، که علاوه برمشکل پوستی می تواند اثرات مخرب تری مانند بیماری قلبی نیز داشته باشد، قرار بدهد. لازم به ذکر است که استرس اکسیداتیو می تواند باعث خشکی و چین و چروک بشود. بنابراین سعی کنید که در مکان هایی که در آن سیگار کشیده می شود قرار نگیرید.

مصرف کافئین و الکل

مصرف بیش از حد الکل و کافئین آب بدن را کم می کند و با گذشت زمان کمبود آب بدن باعث خشکی پوست و در نهایتا باعث از بین رفتن حالت اولیه پوست و افتادگی پوست می شود.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید به صورت مستقیم

تشعشع های ناشی از پرتو های ماوراء بنفش نور خورشید می تواند به پوستتان آسیب برساند و باعث پیری زودرس پوست شود. علاوه بر آن امکان مبتلا شدن به سرطان پوست را افزایش می دهد. بنابراین هیچ گاه بدون استفاده از کرم ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار نگیرید. نکته قابل توجه این است که به طور کل از نور آفتاب دوری نکنید، چرا که نور خورشید به دلیل داشتن ویتامین D برایتان بسیار مفید است.

تصویر: qsun

شما کاربر عزیز می توانید روزانه با جستجوی عبارت "فارسی بیوتی" وارد سایت شوید، تا مستقیم و سریع تر به مطالب جدید سایت دسترسی داشته باشید. 😍
نرگس کاظمی

نرگس کاظمی

نویسنده این مطلب

109 مطلب