farsi beauty

استفاده از اسپند برای درمان شپش موی سر

درمان شپش با استفاده از اسپند

اسپند

زادگاه گیاه اسپند در مدیترانه و غرب امریکا است که شکلی شبیه بوته دارد که گل ها و غلاف های سفید آن دارای دانه های بسیاری است. گیاه اسپند درخچه ای است با شاخه های زیاد که دارای ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر است. این گیاه برگ های باریکی دارد که بر روی ساقه های گوشتی و محکم آن که سبز رنگ است می روید. اسپند از گیاهانی است که می توان از تمامی قسمت های آن استفاده کرد، اما از ریشه و دانه های آن استفاده بیشتری می شود چرا که این قسمت ها دارای آلکالوئید های فعال هستند. از گذشته تا کنون از اسپند در طب سنتی استفاده می شود بطوری که دانه های این گیاه را می سوزانند و از دود آن به عنوان ضدعفونی کننده هوا (میکروب کشی)، دورکننده حشرات و همچنین خوشبو کردن هوا استفاده می کنند. همینطور به باور برخی، از اسپند بعنوان خنثی کردن چشم زخم نیز استفاده می شود.همچنین درمان های بسیاری برای ازبین بردن شپش ها وجود داد که ما امروز به یکی از این روش ها یعنی درمان شپش با اسپند میپردازیم.

 

درمان شپش با استفاده از اسپند

 

شپش ها

شپش ها حشرات ریزی هستند که با مکیدن خون سر انسان ها تغذیه می کنند. این حشرات موذی در بین موهای انسان ها زندگی می کنند و می توانند از انسانی به انسان دیگر منتقل شوند. از مهمترین عوامل این انتقال می توان به تماس با شخص آلوده، پوشیدن لباس های آلوده، استفاده از وسایل شخصی آلوده دیگران مانند شانه، حوله و...، دراز کشیدن بر روی تخت خواب، بالش و فرشی که فرد آلوده با آن در تماس بوده است اشاره کرد. توصیه می شود اگر فردی در خانه تان به شپش سر مبتلا است وسایل شخصی او را جدا کنید. از رایج ترین نشانه وجود شپش، خارش سر، درد ناشی از خارش، احساس نارضایتی ناشی از حرکت مو، دیدن برآمدگی های کوچک (قرمز رنگ) بر روی پوست سر، گردن و شانه است.

 

درمان شپش با استفاده از اسپند

 

درمان شپش سر با اسپند

شاید اگر روزی به شما می گفتند که از اسپند می توان برای نابودی شپش سر استفاده کرد، باورش برای شما سخت بود، اما باید بگوییم که این روش یکی از بی خطر ترین روش ها است که از آن برای درمان شپش سر استفاده می شود. حتی توصیه شده است که از این روش برای کودکانی که به مدرسه می روند نیز مورد استفاده قرار بگیرد حتی اگر موهای آن ها دچار شپش نباشد چرا که انتقال شپش از فردی به فرد دیگر بسیار سریع انجام می گیرد.

 

درمان شپش با استفاده از اسپند

 

نحوه استفاده از اسپند برای ازبین بردن شپش

روش استفاده اینگونه است که شما می بایست یک قاشق اسپند را آسیاب کنید (توصیه می شود اسپند خشک باشد) سپس با یک لیوان آبی که آن را جوش آورده اید مخلوط کنید، باید منتظر بمانید تا دم بکشد (با توجه میزان شعله بین 10 تا 15 دقیقه طول می کشد). توجه داشته باشید که اگر موهایتان بلند است می توانید برای کارایی بیشتر مقدار آن را تا چند برابر افزایش دهید. این مواد را به روی موهایتان بمالید و سرتان را با کیسه پلاستیکی بپوشانید. بعد از 45 دقیقه موهایتان را با آب گرم بشورید. این کار را هر روز و به مدت یک هفته انجام دهید تا موهای سرتان از شپش پاک شوند. توجه داشته باشید که با استفاده از این روش شما تنها شپش سر را ازبین برده اید درحالی که تخم های شپش انباشته شده در موهایتان هنوز وجود دارند. برای ازبین بردن آنها می توانید از شانه ای استفاده کنید که دارای دندانه های ریز است و با استفاده از آن مو های خیستان را شانه کنید تا تخم های شپش را از موهایتان جدا کند.

 

درمان شپش با استفاده از اسپند

نرگس کاظمی

نرگس کاظمی

نویسنده این مطلب

93 مطلب