farsi beauty

برای داشتن خواب راحت، چه لباسی بپوشیم؟

لباس خواب

هر شب در رختخواب چه می‌پوشید؟ برای داشتن خواب راحت، چه لباسی بپوشیم؟ انواع مدل و جنس لباس خواب وجود دارد. بعضی افراد دوست دارند، با یک لباس خواب از جنس ساتن ابریشم به خواب بروند و بعضی دیگر تیشرت و شلوار یا مدل های نخی را ترجیح می‌دهند، اما برای داشتن خواب راحت، کدام بهتر است؟
هر آنچه که شب ها در رختخواب می‌پوشید، بر کیفیت خواب تاثیر زیادی دارد. برای داشتن خواب خوب، باید چه لباسی بپوشیم؟ آیا باید لباس زیر پوشید و یا برهنه خوابید؟ 

برای داشتن خواب راحت، در رختخواب چه لباسی بپوشیم؟

کلید خواب، راحتی و آسودگی است. اگر در زمان خواب، حس راحتی ندارید، شاید نیاز باشد تا لباسی که می‌پوشید را ارزیابی کنید. انواع زیادی از لباس و اکسسوری خواب وجود دارد که می‌توان در رختخواب استفاده کرد. اما مواردی وجود دارد که هنگام لباس پوشیدن، باید به آنها توجه کرد تا حداکثر راحتی را برای خواب خوب، فراهم کند. انواع لباس خواب شامل موارد زیر است:

 • پیراهن و شلوار زنانه و مردانه
 • تاپ و شلوارک زنانه و مردانه
 • لباس زیر
 • پیراهن
 • تیشرت و شلوار یا شلوارک
 • شورت و تاپ
 • روبدوشامبر، که البته بیشتر قبل از رفتن به رختخواب کاربرد دارد.

پارچه لباس خواب باید از چه جنسی باشد؟

در مطالب قبلی، درباره بهترین جنس لباس خواب، توضیح دادیم. پارچه هایی که برای لباس خواب می‌توان در نظر گرفت و منجر به راحتی و خواب آسوده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 1. پنبه
  این پارچه کاملا طبیعی و قابل تنفس است و به طور طبیعی خنک بوده و برای شب های گرم تابستان گزینه مناسبی است. با این وجود لباس خواب پنبه ای یا نخی برای از بین بردن رطوبت کارایی ندارد و اگر مستعد تعرق شبانه باشید، ممکن است برایتان ناراحتی به بار آورد.
 2. لباس خواب ساتن ابریشم
  این پارچه لوکس، نرم و راحت است و در تنظیم دمای بدن عملکرد عالی دارد. در شب های گرم تابستان شما را خنک نگه داشته و در شب های سرد زمستان، بدن را گرم می‌کند. لباس خواب ساتن ابریشم برای چهار فصل سال قابل استفاده است؛ اما ممکن است کمی گران و لغزنده باشد.
 3. کتان
  پیژامه های کتان نرم و قابل تنفس هستند. این پارچه دارای خاصیت جذب گرما و رطوبت طبیعی است که آن را برای افراد گرم خواب، ایده آل می‌کند. با این وجود کتان، به راحتی چروک می‌شود و نسبت به لباس‌های نخی گران تر است.
 4. فلانل
  یک گزینه عالی برای شب های سرد زمستان است. لباس های فلانل نرم و قابل تنفس بوده و شما را گرم نگه می‌دارند. لباس خواب های از جنس فلانل، بیشتر برای کشورهای سردسیر مناسب هستند.
 5. بامبو
  بامبو، پارچه ای ضد حساسیت و ضد باکتریایی است که بیشتر برای تابستان مناسب می‌باشد.
 6. لباس خواب از جنس پشم
  پشم به گرم نگه داشتن افراد در هوای سرد معروف است. لباس خواب های پشمی برای فصل زمستان و کشورهای سردسیر مناسب هستند.

برای داشتن خواب عمیق، از اکسسوری خواب استفاده کنید

لوازم جانبی خواب به داشتن خواب با کیفیت و راحت کمک می‌کند. اکسسوری خواب، شامل موارد زیر است:

 • چشم بندها، برای جلوگیری از نور عالی هستند و می‌توانید در حالی که خورشید طلوع می‌کند، چرت بزنید. آنها طراحی شده اند تا به ذهن القا کنند، زمان خواب فرا رسیده است. چشم بندها با اندازه ها و جنس های مختلف عرضه می‌شوند اما بهتر است از چشم بند ابریشمی بهره بگیرد تا حساسیتی و ناراحتی را برای پوست و چشم ها ایجاد نکنند. چشم بند مناسب، باید به خوبی چشم ها را پوشش دهد و در بخش میانی پشم شیشه داشته باشد.

چشم بند

 • اگر در زمان خواب به صدا حساس هستید، از گوش گیر استفاده کنید. با یک جفت گوش گیر با کیفیت، صداهای مزاحم را مسدود کنید.
 • اگر مبتلا به سردی پا هستید، پوشیدن یک جفت جوراب سبک وزن در زمان خواب، حس دلپذیری را در شما ایجاد خواهد کرد. گرم کردن پاها در زمان خواب منجر می‌شود که سریعتر به خواب بروید.
 • اگر موهای پر یا بلندی دارید، به طوری که در زمان خواب مزاحم شما می‌شوند، بهتر است از کلاه خواب استفاده کنید. کلاه خواب های از جنس ساتن ابریشم در عین حال که موها را مرتب و سالم نگه می‌دارد، منجر به آرامش خواهد شد.

کلاه خواب

 • در زمان خواب از چه جنس روبالشی استفاده می‌کنید؟ جنس روبالشی بر کیفیت خواب بسیار تاثیر گذار است. برای آنکه در زمان خواب پوست صورت ساییده نشود و لطافت را حس کنید، از روبالشی های ساتن ابریشم یا نخی بهره بگیرید. روبالشی های ساتن ابریشم در عین اینکه منجر به خواب آسوده می‌شوند، از پوست و مو هم مراقبت می‌کنند.

روبالشتی

در زمان خواب چه لباس هایی را نباید پوشید!؟

برای داشتن خواب راحت، نباید لباس های ناراحت کننده بپوشید. از لباس خواب هایی که دارای ویژگی های زیر هستند، پرهیز کنید.

 • در زمان بیداری لباس های تنگ را به سختی می‌توان تحمل کرد، پس چرا می‌خواهید آنها را در رختخواب هم بپوشید. بهتر است لباس های روزانه خود را با لباسی که با آن به تخت می‌روید جدا کنید. چرا که لباس های تنگ گردش خون را قطع کرده و اندام ها شروع به گزگز و ناراحتی می‌کنند.
 • اگر لباس های دکمه دار، شما را اذیت می‌کنند، لباس های جلو بسته بپوشید.
 • از پیژامه های کمر کشی استفاده کنید تا به راحتی کش بیایند و برایتان راحتی را به ارمغان آوردند. شلوارهای بدون کش، برای طول روز و بیرون از منزل مناسب هستند.
 • از لباس زیرهای با جنس نخی و راحت در رختخواب استفاده کنید. سوتین، نیم تنه و شورتی را در زمان خواب بپوشید که تنگ نباشد. پوشیدن شورت های توری و فانتزی در زمان خواب، منجر به بروز عفونت های قارچی می‌شوند.
 • یک سوتین با کیفیت، برای جلوگیری از افتادگی سینه مفید است. اما اگر دوست دارید در زمان خواب آزاد و رها باشید، می‌توانید در طول خواب، سوتین نپوشید. در این مورد، مطلب سوتین مناسب افتادگی سینه؛ ویژگی ها، عوارض، درمان را مطالعه کنید.
 • از پوشیدن لباس خواب هایی از جنس پلی استر، نایلون و اسپاندکس خوداری کنید. چرا که این لباس ها گرما و رطوبت را به دام می‌اندازند و منجر به ناراحتی می‌شوند.
 • از پوشیدن جوراب های خیلی ضخیم خوداری کنید، گرمای بیش از اندازه بر روی کیفیت خواب تاثیر منفی می‌گذارد.
 • زمانی که می‌خوابید، سلول های مرده پوست می‌ریزد، عرق می‌کنید و چربی های بدن آزاد می‌شود. اگر لباس خواب و روبالشی خود را به صورت مرتب نشویید، پوست را تحریک کرده و شما را بیمار می‌کند. به همین دلیل بهتر است با لباس های که در طول روز می‌پوشید به رختخواب نروید. در مورد فواید روبالشتی ساتن، بیشتر بدانید.
 • لباس خواب خود را با شویندها و نرم کننده های خش و معطر نشویید، چرا که می‌تواند منجر به بروز آلرژی و بثورات پوستی شود. از بهترین روش شستشو لباس خواب استفاده کنید.
 • هیچوقت با آرایش به رختخواب نروید، چرا که نه تنها روبالشی شما کثیف می‌شود، منجر به بروز حساسیت های پوستی می‌شود. برای داشتن خواب راحت، صورت خود را با شویندهای مناسب بشویید.

برای داشتن خواب راحت برهنه بخوابیم؟

برهنه خوابیدن؛ به پوست اجازه تنفس می‌دهد و هر چیزی که می‌تواند جریان خون را محدود کند از بین می‌برد. اگر بدون لباس بخوابید، خنک می‌مانید و سرعت متابولیسم بهبود می‌یابد. برهنه خوابیدن با شریک خود در رختخواب، ممکن است به شما کمک کند احساس ارتباط بیشتری داشته باشید و صمیمت زوجین را بهبود می‌بخشد.

در حالی که برهنه خوابیدن، فواید زیادی دارد اما برای همه مناسب نیست و ممکن است ناراحتی هایی را به بار آورد. اگر در فصل سرد سال بدون لباس بخوابید، به احتمال زیاد دچار بیماری و آنفولانزا خواهید شد. افرادی که برهنه می‌خوابند در تابستان دچار تعرق شدید می‌شوند و خواب بی کیفیت را تجربه می‌کنند.
زمانی که بدون لباس می‌خوابید، به راحتی تمامی باکتری ها از روبالشی و روتختی به پوست و مناطق حساس بدن وارد می‌شود و دچار انواع عفونت می‌شوید. به صورت کلی برای داشتن خواب راحت بهتر است، لباس مناسب، با ویژگی هایی که در بخش بالا اشاره کردیم بپوشید.

 

کاشت ناخن

آموزش جامع کاشت ناخن با ژل و پودر

۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان ۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان مشاهده و خرید
علی کاظمی

علی کاظمی

نویسنده این مطلب

201 مطلب